Resultat Klimpfjäll sept-26
På Klimpfjälls första dag begav sig partiet till Autjon. Det var 11 hundar till start. Fler ripor fanns i luften, men enbart två hundar gick till pris.
En trevlig Jägarmiddagen hölls som vanligt på Hotell Klimpfjäll. Pristagarna hölls på sträckbänken ända tills middagen, då först fick de reda på valör på priset av Domaren.
Ni kan se en film på hela prisutdelningen och många fler fina foton på Facebook/Svensk Bretonklubb Jaktprov.
Följ även söndagens prov på Facebook. Förhoppningsvis hinner deltagarna lägga ut lite rapport under dagen. Vi väntar med spänning på fler priser!
Bretonklubben gratulerar till Prisen!
Ett stort tack till alla er som arrangerade Klimpfjällsprovet på ett så trevligt och bra sätt! Utan er stora insats, skulle vi inte kunna genomföra våra Jaktprov.
- Domare: Erling Vikman
- Provledare: Maria Hörnlund
- Skytt: David
- Klimpfjällsgänget med Maria i spetsen - som alltid ser till att alla som kommer till Klimpfjäll trivs, och att allting fungerar perfekt på fjället och allt runtomkring provet.
Bretonklubben riktar också ett stor tack till Södra Samebyn för att vi får arrangera våra Jaktprov inom deras renbetesområde.
Ett stort tack även till våra Sponsorer som sponsrar med priser:
- Bergmans Fisk & Vilt
Foton nedan från fjället: Daniel Tahlén
| Hund | Ägare/​Förare | Klass | Pris |
|---|---|---|---|
|
Bandittens Fraekke Batman
Chagal
|
Allan Formler Hansen | Elit | 2 |
| Koskenniskas Sigrid | Unghund | 3 |
Sponsor: Bergmans Fisk & Vilt
Th Domare Erling
Allan & Banditens Fraekke Batman (Chagall) fick ett 2:a pris EKL
Tv Jonas & KOSKENNISKAS SIGRID fíck 3:e pris UKL